Így készül a gin – Minden tudnivaló egy helyen
A ginnek hosszú és lenyűgöző története van, az elmúlt évek során ráadásul rengeteg változáson ment keresztül az ital. Napjainkban a gint már többféleképpen is el lehet készíteni és számos variációjával találkozhatunk. De vajon mik azok a közös vonások, amik a gint valóban ginné teszik?
Miből készül a gin?
A gin általában ún. malátázatlan gabonaalapú desztillált etanolból készül. Ez az eljárás nagyon hasonlít a vodkáéhoz azzal a különbséggel, hogy a gin még legalább egy desztillációs folyamaton is átesik, mielőtt a polcokra kerül.
Forrás: Craft Gin Club
Az újrapárlás azért fontos, mert a gin ennek során kap (gyógy)növényi vagy fűszeres ízesítést. Ezek a bizonyos botanikus alapanyagok többféle eljárásban kerülhetnek a szeszbe, ám erről egy kicsit később...
A párlat fő növényi összetevője, ami minden gint összeköt, a boróka, de emellett szinte bármilyen fűszer beleszórhatnak a lepárlóba a cickafarktól elkezdve a pipacson át hínárig.
Hogyan készül a gin?
És akkor most térjünk vissza arra, hogy a botanikus alapanyagok ízét és színét többféle eljárással vonják ki akkor, amikor gint készítenek. Ezúttal a két leggyakrabban alkalmazott technológiát mutatjuk be, valamint a házi ginkészítés praktikáival is megismertetünk téged.
Áztatott lepárlás
A gin előállításának leghagyományosabb módszere során a botanikus hozzávalókat gabonaszeszben áztatják egy lepárló berendezésben (leggyakrabban rézüstben).
Forrás: Four Pillars Gin
A folyamat ellenőrzött körülmények között történik, és a lepárlómester intenzíven végigköveti a gin elkészülését. Van, hogy az ízesítésre szolgáló növényeket és fűszereket azonnal desztillálják (tehát lepárolják), néha azonban akár 48 órán át vagy tovább is ázni hagyják őket az alkoholban.
Gőzinfúziós lepárlás
A gőzinfúziós lepárlás a ginkészítés modernebb változata, amely során a botanikus alapanyagok és a gabonaszesz egyáltalán nem érintkeznek egymással.
Ennek során a növényi alapanyagokat kosarakba helyezik a lepárlóban, és ahogy a desztillált gőz felszáll a szerkezetben és áthalad a különböző gyógynövényeken és fűszereken, úgy ízesíti a szeszt és hozza létre a gint.
Ebben az eljárásban tehát a gőz, nem pedig az áztatás a technológia alapja, és a végeredmény is sokkal kifinomultabb lehet, mint a hagyományos, üstös eljárás során.
Kevert eljárás
A legtöbb London Dry Gint, amely a ginek klasszikus és legismertebb verziója, áztatásos eljárással készítik, de sokan vannak, akik keverik a két lepárló módszert vagy még ennél is kreatívabban járnak el. A ginek egyik leghíresebb képviselője, a Hendrick's gin például két eltérő párlatot készít e két eljárással, amiket aztán összekever egymással.
Az viszont biztos, hogy bármelyik metódust is választják a ginkészítő mesterek, a végeredmény egy nem kevesebb mint 70% alkoholtartalmú szeszes ital.
Forrás: Josef-gin.de
Joggal merülhet fel benned, hogy valami nem stimmel, hiszen a kedvenc ginednek korántsem ilyen magas az alkoholtartalma...
Ez azért lehet, mert az utolsó lépésekben általában tiszta (sokszor akár forrás)vízzel higítják a gint. Ennek mértékét az adott gintípus válogatja, hiszen a különböző fajtáknak különböző szabályrendszere van.
Például ahhoz, hogy egy gin kiérdemelje a London Dry Gin megnevezést, legalább 37,5% alkoholtartalommal kell bírnia, míg az Egyesült Államokban 40% alatt nem is beszélhetünk ginről.
Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet ennél erősebb gint is kapni a piacon. A Navy Strength kategóriába eső gineket például jellemzően 57% alkoholtartalommal készítik.
A házi eljárás
A ginben talán épp az a legjobb, hogy akár te is elkészítheted őket otthon, a saját ízlésednek megfelelően.
Ezt egyébként “bathtub”, avagy kádas eljárásnak hívják, hiszen a gin ekkor speciális lepárlóeszköz nélkül, áztatással készül.
Érdekesség gyanánt jegyezzük meg, hogy a szesztilalom idejéből származik ez a kifejezés, amikor az amerikaiak otthon, a kádjukban készítették az akkoriban illegálisnak számító szeszeket.
A házi ginkészítéshez szerencsére manapság a szűrőtől elkezdve a fűszerekig mindent könnyedén beszerezhetsz. Mindezt pedig akár már egyetlen ginkészítő szettben is beszerezheted!