Top 3 gyógynövényi gin, ami jót tesz az egészségednek
Forrás: Hendricksgin.com
Hendrick's gin
A Hendrick’s gint 1999-ben dobta piacra a skót William Grant & Sons társaság, és 2003-ban a Wall Street Journal máris a világ legjobb ginjének választotta.
A ginek már-már állandó alkotóelemei mellett két különleges összetevője miatt is egyedülálló a Hendrick’s gin. A borókám, a korianderen vagy az angelikagyökeren túl a legmagasabb minőségű bolgár rózsa szirmaiból kipréselt olaj és az uborka leve az, ami a mai napig az egyre növekvő rajongói tábort biztosítja a párlat számára.
Az uborka szénhidrátban, nátriumban és koleszterinben szegény, emellett azonban meglepően magas a béta-karotin, illetve az ásványi anyag tartalma. Hidratáláshoz keresve sem találhatsz jobb zöldséget nála, hiszen magas kalciumtartalma védelmet nyújt a csonttörések és -betegségek ellen.
A rózsaolaj a gyulladáscsökkentéstől kezdve a sejtregeneráción át a fertőtlenítésig használható természetes egészségjavító, amit már több mint ezer éve használ az emberiség. Migrén, emésztési zavarok, hormonális problémák: a teljesség igénye nélkül ezekre mind hathatós segítség a rózsaolaj.
Forrás: Thebotanist.com
The Botanist gin
A 2011-ben piacra dobott The Botanist gin nagyon hamar kivívta magának az őt megillető tiszteletet. Ennek egyik fő oka a 31 féle növényi alapanyaga.
A galagonya virágát, amely a tavaszi domboldalak gyakori vendége, már 17. században is a vérnyomás csökkentésére és szívpanaszokra használtak. Természetes nyugtatóként a krónikus alváshiányt is hatásosan kezelhetjük vele.
Kevesen gondolnánk, hogy a fehér lóhere italok hozzávalója is lehet. Pedig nemcsak finom ízt kölcsönözhet neki, hanem karban is tatja a szervezetünket, hiszen a gyulladások és az emésztési zavarok leküzdéséhez is hozzájárulhat.
A gyermekkort idéző illatú bodzavirág vértisztítóként és köhögéscsillapítóként is közismert, nem is beszélve arról, hogy a The Botanist ízének meghatározó összetevője.
Forrás: Highestspirits.com
Alkkemist gin
Vérbeli spanyol gin az Alkkemist, amit 21 válogatott növényből készül, köztük a muskotály szőlőből, amelyet a világon elsőként foglal magába ez a párlat.
A szőlő egyébként, frissen fogyasztva hőt szabadít fel a gyomorban, így megkönnyíti az emésztést.
Ám a muskotály mellett megtalálhatjuk az Alkkemistben a vasfüvet, más nevén a verbénát. Ez a már-már univerzális gyógynövény főként az orrüregek és a légutak tisztításában jár élen, de gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásáról is ismert.
Az édesköményt továbbá már az Egyiptomi Birodalomban is használták – szinte mindenre. Ugyanakkor főként görcsoldó hatásáért vették igénybe, így a nők már akkor előszeretettel használták menstruációs fájdalmaik enyhítésére.
Habár a fentebb felsorolt ginekben a gyógynövények esszenciája szerepel, mégis muszáj megjegyeznünk, hogy természetesen nem a párlatok féktelen fogyasztásától leszel egészséges. Egy igazi ginrajongó ugyanis ismeri a mértéket, és szereti az élet legkülönlegesebb ízeit is kiélvezni.